Emekyemez Mah. Okçu Musa Cad. Menevşe İş Hanı No:22/144 · Beyoğlu / İstanbul
Ana Sayfa / Blog / 7/16 DIN
7/16 DIN

7/16 DIN Konnektör Nedir? Baz İstasyonu ve Yüksek Güç Bağlantısı

📅 3 Ağustos 2026·Merve Bilişim
7/16 DIN Konnektör Rehberi

Baz istasyonları, yayın vericileri ve yüksek güçlü RF sistemlerinde bağlantının hem yüksek gücü kayıpsız taşıması hem de sinyali bozmadan iletmesi gerekir. Küçük konnektörlerin yetersiz kaldığı bu ağır uygulamalarda karşımıza 7/16 DIN konnektör çıkar. Endüstrinin en güçlü büyük konnektörlerinden biri olarak bilinen 7/16 DIN, yüksek güç kapasitesi ve düşük PIM (pasif intermodülasyon) performansıyla mobil şebeke altyapısının vazgeçilmez parçasıdır. Bu rehberde 7/16 DIN konnektörün ne olduğunu, isminin nereden geldiğini, neden baz istasyonlarında tercih edildiğini ve hangi kablolarla kullanıldığını adım adım açıklıyoruz.

7/16 DIN Konnektör Nedir?

7/16 DIN, vidalı (dişli) bağlantı yapısına sahip, yüksek güçlü uygulamalar için tasarlanmış bir RF konnektör tipidir. İsmindeki rakamlar konnektörün iç ölçülerini ifade eder: iç iletkenin çapı 7 mm, dış iletkenin iç çapı ise 16 mm'dir. "DIN" ise konnektörün Alman standardizasyon kurumu tarafından tanımlanmış olmasına atıfta bulunur. Bu geniş iç geometri, konnektörün küçük tiplere göre çok daha fazla güç taşımasını ve ısınmadan çalışmasını sağlar.

Standart 7/16 DIN konnektörler 50 ohm empedansta üretilir ve tipik olarak 0-7,5 GHz frekans aralığında kararlı performans verir. Vidalı somun yapısı, tıpkı TNC konnektörde olduğu gibi, titreşim altında bile bağlantının gevşemesini önler. Ancak 7/16 DIN çok daha büyük ve sağlam bir gövdeye sahiptir; bu da onu direk üstü ve dış saha kurulumlarının standardı yapar.

7/16 DIN Neden Baz İstasyonlarında Kullanılır?

Mobil şebeke baz istasyonlarında verici çıkış güçleri onlarca hatta yüzlerce watt seviyesine ulaşabilir. Bu güç yoğunluğunda küçük konnektörler ısınır, kayıp verir ve sinyali bozar. 7/16 DIN konnektörün baz istasyonlarında tercih edilmesinin başlıca nedenleri şunlardır:

Düşük PIM, sinyal yansıması ve VSWR konularının konnektör seçimini nasıl etkilediğini merak ediyorsanız koaksiyel kablo ve konnektör uyumu rehberimiz konuyu bütünsel olarak ele alıyor.

7/16 DIN ile N Konnektör Farkı

Baz istasyonu kurulumlarında en sık kıyaslanan iki konnektör 7/16 DIN ve N tipidir. İkisi de 50 ohm ve vidalıdır, ancak güç ve PIM performansında ayrışırlar. N konnektör daha kompakt ve hafiftir; orta güçlü anten hatları için idealdir. 7/16 DIN ise daha büyük, daha yüksek güç ve daha düşük PIM gerektiren ana besleme (feeder) hatlarının tercihidir. N tipinin tüm detayları için N konnektör rehberimize göz atabilirsiniz.

7/16 DIN ve N Konnektör Karşılaştırma Tablosu

Özellik7/16 DINN Konnektör
İç / dış çap7 mm / 16 mm3 mm / 7 mm
Empedans50 ohm50 ohm (75 ohm da var)
Frekans aralığı0-7,5 GHz0-11 GHz
Güç kapasitesiÇok yüksekOrta-yüksek
PIM performansıÇok düşük (mükemmel)İyi
Boyut / ağırlıkBüyük / ağırKompakt / hafif
Tipik kullanımBaz istasyonu feeder, vericiAnten hattı, ölçüm, dış saha

7/16 DIN Konnektör Hangi Kabloya Takılır?

7/16 DIN konnektörler yüksek güç taşıyan kalın koaksiyel kablolarla ve besleme hatlarıyla kullanılır. Konnektörün doğru çalışması için kablo çapı ve empedans uyumu şarttır; yanlış eşleşme yüksek VSWR ve güç kaybına yol açar. En yaygın kullanılan kablolar:

Feeder kablolara genellikle özel tork değeriyle sıkılan konnektörler takılır; sıkma torkunun doğru uygulanması hem PIM hem de sızdırmazlık için kritiktir. 7/16 DIN çeşitlerinin tamamına 7/16 DIN konnektör kataloğu üzerinden ulaşabilirsiniz.

7/16 DIN Konnektör Nerelerde Kullanılır?

Yüksek güç ve düşük PIM gereksinimi olan hemen her yerde 7/16 DIN karşımıza çıkar:

7/16 DIN Konnektör Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru 7/16 DIN konnektörü seçmek, sistemin performansını doğrudan etkiler. Öncelikle konnektörün takılacağı kablonun tipini ve çapını net bilmek gerekir; feeder, LMR400 ve RG213 için farklı gövde ve pens ucu kullanılır. İkinci olarak erkek mi dişi mi, düz mi açılı mı ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz; sıkışık kabin içi montajlarda açılı (90 derece) modeller kablo yönetimini kolaylaştırır. Yüksek trafikli hücrelerde ise düşük PIM sertifikalı (low-PIM) modelleri seçmek şarttır; standart bir konnektör düşük PIM gerektiren bir hatta parazit üretebilir. Son olarak montaj sırasında üreticinin belirttiği sıkma torkuna uymak, hem sızdırmazlık hem de kararlı elektriksel temas için kritik bir adımdır.

Bu kriterlerden emin değilseniz, hangi konnektörün hangi uygulamaya uygun olduğunu belirlemek için teknik ekibimizden destek alabilirsiniz; doğru parça seçimi ilk kurulumda hem zaman hem maliyet tasarrufu sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

7/16 DIN ve N konnektör birbirine takılır mı?

Hayır. Her ikisi de 50 ohm ve vidalı olsa da iç ölçüleri ve gövde boyutları tamamen farklıdır, doğrudan takılamazlar. İki sistemi birleştirmek için 7/16 DIN - N dönüştürücü (adaptör) konnektör kullanmanız gerekir.

7/16 DIN konnektörde neden PIM önemlidir?

Pasif intermodülasyon, konnektördeki gevşek veya oksitlenmiş temaslarda farklı frekansların karışıp parazit sinyaller üretmesidir. Baz istasyonlarında bu parazit, veri hızını ve kapsama kalitesini düşürür. 7/16 DIN, geniş ve sıkı temas yüzeyi ile gümüş kaplaması sayesinde çok düşük PIM sunar; bu yüzden yüksek trafikli şebekelerde tercih edilir.

7/16 DIN konnektör kaç GHz'e kadar çalışır?

Standart 7/16 DIN konnektörler tipik olarak 0-7,5 GHz aralığında kararlı çalışır. Bu, mobil şebeke ve yayın bantlarının tamamını kapsar. Daha yüksek frekanslar için N veya SMA gibi daha küçük konnektörler tercih edilir.

7/16 DIN konnektör mü arıyorsunuz?

7/16 DIN erkek, dişi, açılı ve dönüştürücü konnektörler — RG213, LMR400, 1/2" feeder ve 7/8" kablolara uyumlu geniş stok. Doğru parçayı birlikte seçelim.

Kataloğu İncele →
WhatsApp'tan Yazın